ט”ו באב

ט"ו באב

על עף היותו של ט”ו באב מתועד כבר בתקופת המקרא (ספר שופטים) ישנה עדיין התפיסה המוטעית שטוענת כי ט”ו באב הוא חג “מודרני”.

על עף היותו של ט”ו באב מתועד כבר בתקופת המקרא (ספר שופטים) ישנה עדיין התפיסה המוטעית שטוענת כי ט”ו באב הוא חג “מודרני”. הסיבה לכך נעוצה כפי הנראה מתקופת הגלות הארוכה שעברה על עם ישראל במהלכה לא נחגג ט”ו באב ונראה כאילו הוא נשכח ונזנח לאנחות אך עם השיבה לארץ ישראל הותרו חגיגות ט”ו באב והחלו להיחגג על ידי דתיים וחילוניים כאחד.
הדימוי הנפוץ ביותר המתקשר אל ט”ו באב הוא ללא ספות הבנות לבושות הלבן שיוצאות לכרמים לרקד ולחפש להן בני זוג, לא לגמרי ברור ממתי חגגו כך את ט”ו באב או מתי הפסיק המנהג אבל כיום ט”ו באב הוא בעיקר חג של נתינת מתנות רומנטיות וכרטיסי ברכה מיוחדים לט”ו באב. במקביל התפתחה בשנים האחרונות גם מסורת אלטרנטיבית המחזירה את התפילה המיוחדת ואת הבגדים הלבנים לערב החג.

מה קונים לחגיגית ט”ו באב?
מתנות בשביל ט”ו באב מצריכות קצת חשיבה. הרבה פעמים אנשים שרוצים “ללכת על בטוח” מתפתים לקנות מתנות שכולם מכירים ומזהים עם החג כמו בובות פרווה ולבבות למיניהם אבל למעשה קניית מתנת ט”ו באב בסגנון הזה עלולה להיות כישלון נחרץ במידה ובן או בת הזוג עבורם נקנית המתנה ממש לא אוהבים את הסגנון. כשרוצים לקנות מתנות ט”ו באב צריך קודם כול להניח לכל המוסכמות ולחשוב אך ורק על בן או בת הזוג עבורם אתם רוכשים את המתנה. הנה מספר שאלות שיכוונו אתכם אל המתנות הנכונות:

  • איזה סגנון של מתנות בני הזוג שלכם אוהבים? האם הם יעריכו מתנות יקרות או דווקא מתנות שעשיתם בעצמכם ירגשו אותם יותר?
  • ממה הם ייהנו יותר חפצים כמו למשל עניבה יוקרתית או טבעת או שאולי הם ישמחו יותר לקבל פינוקים כמו עיסוי זוגי או ארוחת ערב מפוארת במסעדה איכותית?
  • האם הוא או היא ייהנו יותר עם תכללו את עצמכם במתנה כמו למשל סוף שבוע זוגי בצימר או שאולי אם תשלחו אותם לבד ליום פינוק בספא הם ייהנו יותר?
  • מה התקציב שלכם? – מתנות ט”ו באב יכולות להתחיל בכמה עשרות שקלים ולהמשיך עד לכמה מאות ואף יותר אם דווקא תרצו. חשוב לזכור כי המתנה הכי יקרה אינה בהכרח המתנה הכי מוצלחת ותמיד צריך קודם כל לבחון אם המתנה מתאימה לאדם ורק אחר כך על המחיר.
  • האם יש לכם מגבלות מסוימות? – כמו למשל תקופה לחוצה בעבודה, חוסר יכולת לצאת מהבית וכיוצ”ב. במקרים כאלה אפשר לאלתר ולהביא את המתנה בהפתעה למקום העבודה או אולי ללוות אותה בארוחה רומנטית בבית.